4 نکته مهم برای انتخاب رنگ در طراحی داخلی

رنگ در طراحی داخلی به فضای یک دکوراسیون روح میبخشد. اما انتخاب رنگ برای دکوراسیون همواره دغدغه ی بزرگی برای دکوراسیون داخلی برای خانه بوده است. برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی فضای اتاق کار یا خانه تان با ما همراه باشید.

رنگ طراحی داخلی به فضای یک دکوراسیون روح میبخشد. اما انتخاب رنگ برای دکوراسیون همواره دغدغه ی بزرگی برای دکوراسیون داخلی برای خانه بوده است. برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی فضای اتاق کار یا خانه تان با ما همراه باشید.

روش های زیر به شما کمک می کند که بتوانید بهترین رنگی که در محیط به شما حس بهتری میدهد پیدا کنید.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی

زمانی که در طراحی داخلی برای فضای اتاق خود انتخاب رنگ انجام می دهید، ممکن است در مقابل انتخاب بعضی از رنگ ها مقاومت کنید. یا اینکه انتخاب خود را بر اساس ارزان بودن یک رنگ پایه ریزی کنید. و یا این که بر اساس عناصری که در آن محیط قرار دارند مثل رنگ مبلمان، پارچه، کاغذ دیواری و یا کاشی که در آن محیط قرار دارد و در انتخاب آن نقشی نداشته اید، قرار دهید. ایده های زیر به شما کمک می کند که انتخاب خود را در انتخاب رنگ در طراحی داخلی محدود نمایید.

طراحی بیونیک

1- برای رنگ در طراحی داخلی محیط خود از یک موضوع الهام بگیرید

به عنوان یک راه آسان برای انتخاب پالت رنگی برای طراحی داخلی بر اساس یک موضوع خاص (یک شیء یا شکلی خاص) انتخاب های خود را محدود کنید. این شکل می تواند یک تابلوی نقاشی، فرش کف اتاق، عکس خاصی که در اینترنت دیده اید و یا پارچه ای باشد که برای شما جذابیت دارد. همچنین می توانید سایه های خاصی را برای محل های مشخصی از طرحی که انتخاب کرده اید بیرون بکشید و ضمن توجه به رعایت تناسب هر سایه آن را در طرح پالت رنگی محیط پیاده سازی کنید.

در دکوراسیون یکی از رنگ های خنثی رنگ طوسی است. در این مقاله شرح کاملی از مبل طوسی در دکوراسیون آورده شده است.

2- ارزش رنگ در طراحی داخلی را در نظر بگیرید

هنگامی که برای انتخاب رنگ در یک اتاق یا فضا در حال برنامه ریزی هستید به ارزش آن رنگ در فضا از حیث میزان تیرگی یا روشنی آن توجه کنید. ترکیبی مناسبی از ارزش رنگ ها در پالت رنگی انتخابی شما می تواند در زیبایی طیف رنگ در طراحی داخلی تأثیر بسزایی بگذارد. سعی کنید در فضایی که دارید ترکیبی از سه رنگ تیره، روشن، یا میانه در آن استفاده کنید. میزان تیرگی و روشنی هر فضا به میزان راحتی شما در آن فضا ارتباط مستقیم دارد بنابراین در انجام این انتخاب دقت کافی را داشته باشید.

3- برای انتخاب رنگ در فضا های مختلف برنامه ریزی کنید

اگر برای طراحی داخلی دغدغه ی رنگ محیط را دارید، ابتدا طرحی از نقشه ی فضایی که در آن قرار دارید را ترسیم کنید. سعی کنید هر جزئی که در آن محیط قرار دارد اعم از مواردی که امکان تغییر آن را ندارید و یا امکان تغییر در آن وجود دارد، لیست کنید. برای مثال رنگ و طرح فرش ها، رنگ دیوار ها، رنگ مبلمان و … حتی می توانید نمونه هایی از رنگ های موجود در محیط های مختلف را جمع آوری کنید.

رنگ در طراحی داخلی

حال برای همه ی فضا ها ویژگی های مثبت و منفی بنویسید و نقاط عطف آن ها را از لیست ویژگی هایی که پیدا کرده اید، به دست بیاورید.

در این مقاله 5 نکته ی مهم درباره ی انتخاب مبلمان آورده شده است.

به علاوه باید در نظر داشته باشید که جابجایی شما در فضا های مختلف چه احساسی را می بایست برای شما ایجاد کند. و یا اینکه طی جابجایی شما از یک اتاق به اتاق دیگر چگونه بین رنگ های محیطی جابجا شوید.

4- برای انتخاب رنگ در طراحی داخلی اثر نورپردازی را در نظر داشته باشید

6 ویژگی‌های صندلی کانتر و انتخاب مناسب آن

صندلی کانتر یکی از مهم‌ترین تجهیزات آشپزخانه‌های مدرن است. این صندلی‌ها معمولاً در کنار اپن یا جزیره آشپزخانه قرار می‌گیرند و برای نشستن و غذا خوردن، کار کردن یا صرف اوقات فراغت استفاده می‌شوند. انتخاب صندلی کانتر مناسب، اهمیت زیادی دارد زیرا می‌تواند تأثیر زیادی بر راحتی و کارایی آشپزخانه

ادامه مطلب »

پاک کردن لاک یا چسب از روی مبل

فهرست مطالب پاک کردن لاک یا پاک کردن چسب از روی مبل کار مهم و حساسیست! پارچه مبل یکی از عناصر مهم دکوراسیون داخلی است. مبلمان راحتی و استیل معمولاً دارای روکش پارچه‌ای هستند که زیبایی و راحتی آن‌ها را تأمین می‌کند. با این حال، ممکن است اتفاق بیفتد که

ادامه مطلب »

همواره در نظر داشته باشید که نورپردازی در زنده کردن رنگ روی سطوح اثری مستقیم دارد. روئیت یک رنگ در محیط ناشی از بازتاب نوری است که از آن به چشم شما ساتع می شود، بنابراین میزان نوری که به آن جسم یا موضوع می رسد می تواند در زیبایی محیطی که در آن قرار میگیرید تأثیر مستقیم بگذارد.

نحوه ی تأثیر نور ها اعم از لامپ های آفتابی و مهتابی، نور خورشید، هالوژن ها و …  را بر روی رنگ در طراحی داخلی که انتخاب کرده اید در نظر بگیرید.

نور روز به عنوان یک منبع نور کامل در نظر گرفته می شود چرا که شدت تقریبا یکنواختی در کل طیف مرئی دارد. نور طبیعی خورشید با عبور از لایه های مختلف جو تغییر می کند. اما در طول زمان از صبح تا شب این میزان از شدت متغیر است. بنابراین در هنگام انتخاب یک پالت رنگی برای محیط خود، سعی کنید یک روز را در آن محیط قرار بگیرید تا میزان و شدت نور خورشید که به آن محیط می رسد را بررسی کرده باشید.

برای مثال اتقای که در جهت شمال نور میگیرد، نسبت به جهت های دیگر نور کمتری را دریافت می کند. بنابراین انتخاب یک پالت از رنگ های گرم در نرم کردن سایه های اتاق موثر است و در مقابل نور های مصنوعی که احتمالا در این نوع از اتاق ها به کار می رود واکنش نشان می دهد.

لامپ های رشته ای نور قرمز و گرم تری نسبت به نور خورشید دارند. از طرفی لامپ های فلورسنت معمولا نور آبی و خنک تری را ارائه می کنند. هنگام انتخاب رنگ دکوراسیون برای اتاق یا محیط در نظر داشته باشید که آن فضا عمدتا در چه برهه ی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد. و بر اساس نوری که در آن ساعات در اتاق وجود دارد رنگ انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید هر رنگی که در آن سفید باشد، رنگ اطراف را به خود می گیرد.

IMG_0603
نکات تکمیلی
چگونه تم رنگی را در فضای داخلی پیاده سازی کنیم:

در نظر داشته باشید که طراحی رنگ برای اتاق یا فضایی خاص به این معنا نیست که همواره رنگ آن محیط غیر قابل تغییر باشد، بلکه با انتخاب رنگ های پایه ی خنثی و با یک تغییر در فضا (تغییر مبلمان، تغییر رنگ پرده ها و …) می توانید در تغییر تم رنگ آن فضا تأثیر بسزایی بگذارید. آثار هنری و اجزای مختلفی مثل گل ها، گلدان ها، کالا های دکوری و … در تم رنگ آن فضا اثری بزرگ دارند.

در حالی که استفاده از رنگ های خنثی ممکن است محتاطانه به نظر برسد، اما انتخاب یک رنگ در فضای خانه می تواند سبک مبلمان موجود در آن فضا را متحد کند. یک رنگ تازه در یک اتاق کسل کننده به راحتی می تواند فضایی شیک و شخصی ایجاد کند، یک اتاق یا فضا را بزرگتر نشان دهد یا یک فضای بزرگ را با رنگ های تیره و خاص کوچک تر جلوه دهد.

چگونه برای فضا های پلان باز انتخاب رنگ داشته باشیم:

انتخاب رنگ در یک پلان باز که در آن چندین اتاق به هم متصل می شوند، می تواند پیچیده تر باشد. اگرچه مجبور نیستید که هر فضا یک رنگ خاص داشته باشد، چرا که لازم است فضای کلی منسجم به نظر برسد. هنگام تغییر رنگ ها اجازه دهید معماری فضا شما را راهنمایی کند. به دنبال نقاطی باشید که برای توقف یک رنگ و تغییر رنگ دکوراسیون مناسب باشد.

در فضایی که دارید می توانید با اجزای دکوراسیون به صورت نسبی محیط ها را جدا کنید و در هر محیط از پالت رنگی مخصوص به خود استفاده کنید. می توانید برای این کار از فرش ها، میز ناهار خوری، مبلمان، قفسه کتاب و …  استفاده کنید. فرش ها و مبلمان نسبتا در این زمینه بسیار کاربردی هستند. همچنین میتوانید در این فضا ها از حیث حفظ یکپارچگی محیطی، از چند رنگ مشخص استفاده کنید به طوری که از هر چند رنگ در هریک از محیط ها اثری باشد اما در هر محیط یک رنگ مشخصا بیشتر پرداخته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه

Scroll to Top